3   قدم سوم : خدمات ما
2   قدم دوم : مسیر راه
1   قدم اول : سوالات متداول
                                                        سوالی دارید ؟ از پشتیبانی بپرسید و پاسخ بگیرید .

کسب در آمد در بورس ؟

ساخت نام کاربری جدید

*

*

*

*

*

*

رمز عبور خود را فراموش نموده اید؟

*

   

  تمامي كالاها و خدمات گیلان بورس ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

متنوع سازی در معامله

ایجاد تنوع شیوه ای است که با استفاده از اختصاص سرمایه به ابزارهای مالی مختلف و صنایع و دسته بندی های مختلف، از میزان ریسک سرمایه گذاری می کاهد. این کار با هدف به حداکثر رساندن سود از سرمایه گذاری در عرصه های مختلفی صورت می گیرد که به شخص اجازه می دهد در برابر یک اتفاق، واکنش های متفاوتی نشان دهد.

اغلب متخصصان سرمایه گذاری در این امر هم رای هستند که ایجاد تنوع؛ با وجود اینکه هیچ گونه تضمینی در برابر ضرر ایجاد نمی کند، مهم ترین گام برای دستیابی به اهداف طولانی مدت در زمینه سرمایه گذاری است و میزان ریسک را نیز به حداقل می رساند. ما در این مقاله به این امر می پردازیم که آیا این گفته درست است یا خیر و ما چگونه می توانیم اصل تنوع را در سرمایه گذاری مان پیاده کنیم.

 

انواع مختلف ریسک

سرمایه گذاران در زمان سرمایه گذاری با دو ریسک جدی مواجه می شوند:

غیرقابل متنوع سازی : این نوع ریسک با عناوین ریسک «سیستماتیک» یا «ریسک بازار» نیز شناخته می شوند و حاصل عواملی مانند نرخ تورم، نرخ های تبادلاتی، عدم ثبات سیاسی، جنگ و تغييرات نرخ های بهره هستند. این نوع ریسک تنها به شرکت خاص یا صنعت خاصی محدود نمی شوند و نمی توان با متنوع سازی آن ها را حذف کرد یا کاهش داد. در حقیقت این ریسک، ریسکی است که سرمایه گذار باید آن را بپذیرد.
قابل متنوع سازی : این دسته از خطرات با عنوان ریسک های «غیرسیستماتیک» نیز شناخته می شوند و ریسک هایی هستند که به یک شرکت، صنعت، بازار، اقتصاد یا کشور خاصی تعلق دارند و با استفاده از متنوع سازی می توان بخش اعظم این گونه ریسک را کاهش داد. منبع بخش اعظم این ریسک ها، ریسک های تجاری و مالی هستند. در نتیجه هدف سرمایه گذار از متنوع سازي، سرمایه گذاری در دارایی های متنوع است تا با اين طريق در زمان بروز يك تغيير در بازار، همه انواع دارایی ها به یک صورت تحت تاثير قرار نگيرند.

چرا باید در دارایی های خود تنوع ایجاد کنید؟

فرض کنیم که شما در سبد معاملاتی خود فقط سهام خطوط هوایی را دارید. اگر در اخبار اعلام شود که خلبان های شرکت هواپیمایی اعتصاب کرده اند و همه پروازها لغو شده است، نرخ سهام خطوط هوایی ناگهان افت خواهد کرد. در نتیجه ارزش سرمایه گذاری شما هم به سرعت کاهش خواهد یافت.
اما اگر شما سهام هواپیمایی را همراه با سهام راه آهن می خریدید، در شرایطی که اعتصاب به وجود می آمد، شما تنها در بخشی از سرمایه گذاری تان متحمل ضرر می شدید. حتی این امکان وجود داشت که نرخ سهام راه آهن در این دوره زیاد شود، زیرا مسافران در چنين شرايطي به دنبال راهی دیگر برای حمل و نقل خواهند بود.

اما با توجه به اینکه خطرات مشترک زیادی وجود دارند که می توانند هم بخش هواپیمایی و هم بخش راه آهن که هر دو آن ها مربوط به بخش حمل و نقل می شوند را با مشکل مواجه سازند، شما می توانید سرمایه گذاری خود را باز هم متنوع تر کنید. هر حادثه ای که موجب کاهش میزان مسافرت شود می تواند هر دو بخش هواپیمایی و راه آهن را با مشکل مواجه سازد و در واقع در چنین مواردی داده های آماری عنوان می کنند که این دو بخش با هم رابطه همبستگی دارند. در نتیجه برای دستیابی به تنوع بیشتر شما می توانید به سراغ شرکت های دیگر و به علاوه صنایع دیگر بروید. هر چه سهام مختلفی که در اختیار دارید، ارتباط همبستگی کمتری داشته باشند، برای شما بهتر است.

اما توجه به این نکته نیز اهمیت دارد که شما می توانید از طریق سرمایه گذاری در دارایی های مختلف اقدام به متنوع سازی بکنید. از آنجایی که دارایی های مختلف مانند سهام و اوراق بهادار در برابر حوادث مهم به صورت مشترک و همانند واکنش نشان نمی دهند، ترکیبی از دارایی های مختلف میزان حساسیت سرمایه تان را در برابر نوسانات بازار کاهش می دهد. عموماً بازار سهام و بازار اوراق قرضه در مسیرهایی برخلاف یکدیگر حرکت می کنند. بنابراین، اگر دارایی تان را در این دو گروه سرمایه گذاری کنید، روند نامناسب در یکی از این گروه دارایی با روند مناسب در گروه دیگر دارایی همراه خواهد بود.

انواع دیگری از متنوع سازی نیز وجود دارد و بسیاری از محصولات سرمایه گذاری ترکیبی تولید شده اند تا میزان تحمل ریسک سرمایه گذاران افزایش یابد، اما بسیاری از این محصولات بسیار پیچیده اند و سرمایه گذاران تازه کار یا سرمایه گذاران خرد نمی توانند از آن ها استفاده کنند. کسانی که تجارب کمتری در این باره دارند و یا از بودجه کافی برای پوشش دادن فعالیت های خود برخوردار نیستند، مي توانند از اوراق قرضه استفاده كنند. استفاده از اوراق قرضه بهترین روش ممکن به منظور ایجاد تنوع در برابر بازار سهام است.
متاسفانه از آنجایی که ما بارها با دستکاری و تقلب در این بازارها مواجه شده ایم، باید به این امر توجه داشته باشیم که گزارش مالی یا تحلیل مالی یک شرکت را نمی توان یک مدرک کاملاً معتبر دانست و نمی توان بر مبنای این داده اقدام به سرمایه گذاری کامل در یک مجموعه کرد. متنوع سازی از بروز خطر جلوگیری نمی کند، اما می تواند از میزان تاثیر کلاه برداری ها و داده های نادرست بر سرمایه گذاری شما، بکاهد.

خلاصه

متنوع سازی به سرمایه گذار کمک می کند که میزان ریسک را مدیریت کند و از تاثیر نوسانات نرخ یک گروه از دارایی در سرمایه گذاری خود بکاهد. به این امر توجه داشته باشید که سرمایه گذاری شما هر چه قدر هم که متنوع باشد، نمی تواند به طور کامل از خطرات در امان بماند. شما می توانید ریسک مربوط به سهام خاص را کاهش دهید ولی ریسک های یک بازار کلی، بر همه دارایی های موجود در آن بازار تاثیر می گذارد، در نتیجه متنوع سازی باید در سطح گروه های دارایی و بازارها نیز صورت بگیرد. کلید اصلی این کار پیدا کردن حد متعادلی در نسبت ریسک و سود است، این امر به شما در دستیابی به اهداف مالی تان کمک می کند.

کسب در آمد در بورس ؟

پیروزی در بازارهای مالی در 3 حرکت...

کسب در آمد در بورس

آموزش

آموزش

با استفاده از دوره های آموزشی رایگان سایت با نحوه فعالیت در بازارهای مالی آشنا شوید

کسب تجربه و مهارت

کسب تجربه و مهارت

آموزشهای خود را در حسابهای مجازی پیاده سازی نمایید تا به مهارت کافی برسید.

کسب در آمد

کسب در آمد

از تجربه هایتان به صورت نامحدود و با خیالی آسوده درآمد کسب کنید!

«طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه هرگونه کپی برداری از مطالب ، تصاویر و آموزش های ارائه شده در این وب سایت ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد»

بالا